Reel Short. Jak zrobić krótki metraż? - poznaj prowadzących warsztaty!

Dodano: 4 maja 2025

Paweł Podolski na planie "Życia dla początkujących" (fot. S. Podwojski)

Na dobry początek tygodnia dzielimy się świetnymi wiadomościami - Paweł Podolski, jeden z prowadzących warsztaty "Reel Short. Jak zrobić krótki metraż?", został laureatem 18. Mastercard Off Camera w Krakowie.

Jury Konkursu Polskich Filmów Fabularnych w składzie Dixie Chassay, Allison Gardner i Tonia Noyabrova nagrodziło jego film Życie dla początkujących za świeżą, zabawną i emocjonalną interpretację gatunku, debiut, który przemówi do szerokiej publiczności.

Warto dodać, że to dopiero początek festiwalowej drogi produkcji w reżyserii Pawła Podolskiego, która - jak już wiadomo, zakwalifikowała się również do Konkursu Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych na 44. Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych.

Reel Short: poznaj prowadzących

Taki sukces jest doskonałą okazją, aby przybliżyć sylwetki prowadzących warsztaty Reel Short. Jak zrobić krótki metraż?, zwłaszcza, że nabór uczestników potrwa jeszcze tylko dwa tygodnie - do 18 maja 2025. Zajęcia poprowadzą:

Blog image
Paweł Podolski na planie "Życia dla początkujących" (fot. S. Podwojski)

Paweł Podolski | masterclass: scenariusz i reżyseria

Reżyser, scenarzysta, absolwent Gdyńskiej Szkoły Filmowej, członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich, wykładowca akademicki (Uniwersytet Gdański). Laureat najważniejszego w Polsce konkursu scenariuszowego Script Pro i 18. Mastercard Off Camera. Jego pełnometrażowy film fabularny Życie dla początkujących - finansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, pojawi się w kinach w całej Polsce w październiku 2025 roku (dystrybucja: Aurora Films).

Za swój krótki metraż Czy potwory jedzą kiwi? został nagrodzony w Portland (Best Horror Comedy na Portland Comedy Film Festival, USA) oraz w Austin (Best International Director na Austin Comedy Film Festival, USA). Jego filmy wyświetlane były na całym świecie, m.in. w ramach Foyle Film Festival (Wielka Brytania), Filmets Badalona Film Festival (Hiszpania), Concorto Film Festival (Włochy) i Pigeon International Film Festival (Islandia), a także na imprezach krajowych - na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych, WAMA Film Festival, Filmowym Lecie, Filmowej Młodej Polsce i innych.

Blog image
Sławek Podwojski (fot. Ł. Laskowski)

Sławek Podwojski | masterclass: produkcja

Producent, reżyser (Dzieci Video, To może się udać, Lena), scenarzysta, wykładowca akademicki (Uniwersytet Gdański) i przedsiębiorca – właściciel firmy, działającej w obszarze produkcji filmowej. Organizator wielu wydarzeń kulturalnych, m.in. Festiwalu Muzycznego Rafineria oraz warsztatów filmowych Film Kręcimy. Organizator i dyrektor artystyczny festiwalu filmowego Baltic Independent Film Festival. Absolwent Łódzkiej Szkoły Filmowej oraz Wajda School. Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Blog image
Łukasz Laskowski (fot. S. Podwojski)

Łukasz Laskowski | masterclass: gatunek filmowy

Reżyser i scenarzysta krótkich form filmowych, od kilkunastu lat aktywnie działający w branży (jako drugi reżyser i asystent reżysera). Współpracował z Klubem Filmowym w Gdyni, Gdyńską Szkołą Filmową oraz Muzeum Emigracji w Gdyni. Animator lokalnej kultury filmowej, okazjonalnie artysta intermedialny. Absolwent Szkoły Wajdy (Studio Prób), Atelier Scenariuszowego i Uniwersytetu Gdańskiego. Wielokrotny laureat i finalista polskich oraz międzynarodowych konkursów filmowych.

Blog image
Magda Malinowska na planie "Czy potwory jedzą kiwi?" (fot. S. Podwojski)

Magda Malinowska | masterclass: promocja i festiwale

Event managerka, programerka kinowa, wykładowczyni (Uniwersytet Gdański) i edukatorka filmowa, badaczka kina koreańskiego. Przez wiele lat związana z Klubem Ucho i kinem studyjnym Klub Filmowy w Gdyni (SKSiL). Na co dzień wspiera liczne instytucje kultury w zakresie marketingu. Publikowała m.in. w “Kinie” i “Blizie. Kwartalniku Artystycznym”. Z wykształcenia kulturoznawczyni i doktor nauk humanistycznych. Absolwentka Wajda School w Warszawie (Development Kreatywny).

Dla kogo, kiedy i gdzie?

Przypominamy, że projekt Reel Short. Jak zrobić krótki metraż? powstał z myślą o osobach w wieku 18-25 lat, które dopiero zaczynają przygodę z filmem. Zajęcia przeprowadzą uczestników przez najważniejsze etapy powstawania fabularnego filmu krótkometrażowego, zwanego też shortem.

Warsztaty odbywają się w trybie weekendowym. Spotykamy się w dniach 7-8, 14-15 i 21 czerwca 2025 roku w godz. 9:00-14:00, w budynku Morska 34 - Niezależny Dom Kultury w Gdyni.

Jak wziąć udział w naborze?

To naprawdę proste! Wystarczy kilka kroków:

  1. Zapoznaj się z regulaminem warsztatów: [TUTAJ].
  2. Wypełnij formularz zgłoszeniowy: [TUTAJ].
  3. Dołącz krótki opis pomysłu na film.
  4. Gotowe! - wkrótce otrzymasz informację zwrotną.

Na Twoje zgłoszenie czekamy do 18 maja 2025 roku włącznie.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami pod adresem: [email protected]


Projekt dofinansowano ze środków Miasta Gdyni.

Mecenat: Miasto Gdynia
Organizator: Reel North
Partnerzy: Morska 34 – Niezależny Dom Kultury | Black Zebra